Strona głównaKulturaDobra polszczyzna w Polskim Radiu

Dobra polszczyzna w Polskim Radiu

Program 1 Polskiego Radia już po raz trzynasty organizuje "Dzień dobrej polszczyzny". Już 22 grudnia słuchacze publicznej rozgłośni będą mogli sprawdzić swoje umiejętności językowe, a także posłuchać wielu audycji poświęconych naszemu językowi oraz procesom, jakie w nim zachodzą.
Celem kampanii jest skłonienie słuchaczy do refleksji nad stanem współczesnej polszczyzny. Ważne bowiem jest to, aby mówić o procesach zachodzących w języku polskim, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych (również w kontekście przynależności Polski do Unii Europejskiej). Cykl audycji pomoże również zrozumieć, jak wpływają na poprawną polszczyznę zapożyczenia, a także jakie konsekwencje niesie ze sobą nadmierny wpływ języka młodego pokolenia na język ogólny.

Co roku "Dzień dobrej polszczyzny" jest także okazją do zastanowienia, gdzie szukać wzorów i autorytetów językowych. W "Sygnałach dnia" już od poniedziałku 17 grudnia prezentowane są rozmowy z udziałem prof. Andrzeja Markowskiego. Opowiada on o najnowszych tendencjach i zjawiskach zachodzących w polszczyźnie oraz ich konsekwencjach.

Przez całą sobotę 22 grudnia słuchacze będą mogli rozmawiać z językoznawcami, przekazywać uwagi, a także zadawać pytania poświęcone językowi. Ponadto będą mieli możliwość sprawdzić swoje umiejętności w konkursie pt."Czy znasz swój język?". Każda poprawna odpowiedź będzie punktowana, a zdobywcy największej liczby punktów otrzymają nagrody książkowe.

Katarzyna Lisowska / Polska.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

  • yasqlka:

    Błędy ortograficzne - zwracać uwagę czy nie?

    Kiedyś w netykiecie był zakaz zwracania uwagi na błędy ortograficzne czy pisanie bez pliterek. teraz tego nie widziałam ani w Wiki a ni w paru innych wersjach netykiety. Tymczasem ludzie robią coraz więcej błędów a proszeni o poprawę, odsyłają do Netykiety. Jak to właściwie jest? Można zwracać uwagę... Pokaż pełną treść pytania ›

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy
Blog