Tomasz Raczek, jeden z najbardziej cenionych dziennikarzy filmowych podjął się zadania, w którym po raz pierwszy przedstawia swój oryginalny punkt widzenia na muzykę filmową.

- Piosenki umieszcza się w filmach po to, byśmy je nucili i za ich sprawą wracali do tych
filmów albo wybierali się na nie do kina. Ale nucić to jedno, a zdawać sobie sprawę z tego co słyszymy i rozumieć dlaczego nam się to podoba, to drugie. I tu zaczyna się Sztuka Słuchania Filmów. A właściwie sztuka wsłuchiwania się w filmy i poznawania ich niejako od spodu, poprzez dźwięki. Za pomocą tej płyty chcę namówić kinomanów na pełne uwagi i chęci zrozumienia źródeł sukcesu, wsłuchanie się w kilkanaście wielkich przebojów dużego i małego ekranu. Będą to piosenki z różnych stron świata, w różnych językach: po angielsku, niemiecku, francusku, hiszpańsku, polsku, a nawet w hindi, urdu i punjabi. Bo
kino jest wszędzie. I tylko tak można do niego podchodzić: dając równe prawa każdemu filmowi, niezależnie od tego z której strony świata pochodzi – mówi sam Tomasz Raczek
Kompilacja szesnastu utworów "Sztuka Słuchania Filmów. Przeboje" nie jest zbiorem najbardziej znanych i stereotypowych "przebojów muzyki filmowej".
Autor dołożył starań, aby przełamać fałszywy stereotyp, że historia kina to historia Hollywoodu; że wszystko, co ważne, dobre i godne zapamiętania w dziedzinie filmu pochodzi z Ameryki. Dlatego sięgnął nie tylko do nagradzanych Oscarami standardów, ale także do hitów kina z całego świata. Na płycie znalazły się piosenki, które mają swoją historię, dającą się odczytywać równolegle z filmem.
Obok takich wykonawców jak Ella Fitzgerald (z piosenką Manhattan z serialu Tylko Manhattan), Julie Cruise (Falling z serialu
Twin Peaks) czy Santa Esmeralda (Don’t Let Me Be Missunderstood z Kill Bill vol.1) usłyszymy także przepiękną kompozycję Nim wstanie dzień (z obrazu Prawo i pięść) w wykonaniu Edmunda Fettinga oraz nieustannie zachwycającą swoim wszechstronnym talentem Irenę Kwiatkowską w piosence Roztańczone nogi z filmu Hallo Szpicbródka!
Koneserzy kina i muzyki filmowej będą mogli także poznać ciekawe, mało znane historie przebojów i filmów, z których pochodzą.
Tracklista:
- R. Rahman - Jai Ho / "Slumdog. Milioner z ulicy"
- Bobby Vinton - Blue Velvet / "Blue Velvet"
- Caetano Veloso & Lila Downs - Burn It Blue / "Frida"
- Cher - The Shoop Shoop Song / "Syreny"
- Doris Day - Whatever Will Be, Will Be / "Człowiek, który wiedział za dużo"
- Edmund Fetting - Nim wstanie dzień / "Prawo i pięść"
- Ella Fitzgerald - Manhattan / "Tylko Manhattan"
- Gene Kelly - Singing in the Rain / "Deszczowa piosenka"
- Irena Kwiatkowska - Roztańczone nogi / "Hallo Szpicbródka"
- Sława Przybylska - Pamiętasz, była jesień / "Pożegnania"
- Grażyna Łobaszewska - Magiczne ognie tej jesieni / "Magiczne ognie"
- Jevetta Steele - Calling You / "Bagdad Cafe"
- Julee Cruise - Falling / "Miasteczko Twin Peaks"
- Magali Noël - Le Rififi / "Le Rififi"
- Pola Negri - Tango Notturno / "Tango Notturno"
- Santa Esmeralda - Don’t Let Me Be Misunderstood / "Kill Bill vol. 1"