Zahamowano trwający od 9 lat spadek wypożyczeń, zwiększyła się liczba zarejestrowanych użytkowników bibliotek, a także zakupy książek – takie optymistyczne dane zostały przedstawione w raporcie o stanie bibliotek publicznych w Polsce, przygotowanym przez Bibliotekę Narodową.
![Biblioteki publiczne: jest lepiej! [© Piano107 - Fotolia.com] Biblioteki publiczne: jest lepiej! [© Piano107 - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Biblioteki-publiczne-jest-lepiej_img531f9545e8ece.jpg)
W 2012 r. wypożyczono lub udostępniono na miejscu o 287 tysięcy książek więcej niż w roku 2011. O 0, 2 proc. wzrosła liczba zarejestrowanych użytkowników
bibliotek (dla porównania - w 2011 r. zanotowano spadek o 2,1 proc., w 2010 r. spadek o 2,2 proc.).
Do ponad 76 mln zł wzrosły wydatki na zakup nowości dla bibliotek – to o 13,4 proc. więcej niż w roku 2011 (prawie 65 mln ). Ogółem do bibliotek publicznych zakupiono 3 mln książek, w tym milion za środki pochodzące z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W porównaniu z poprzednim rokiem oznacza to wzrost o 7,8 proc. Spada natomiast liczba filii bibliotecznych.
Raport wskazuje, że w dalszym ciągu konieczne jest przekonywanie samorządów do zwiększania dotacji na biblioteki. Wyniki za 2012 rok – choć napawają optymizmem – wciąż jeszcze są niezadawalające. Na 100 mieszkańców biblioteki zakupiły niecałe 8 książek, a powinno ich być trzy razy więcej.
Biblioteki znajdują się na 3. miejscu źródeł pozyskiwania książek po zakupach (38,2 proc.) oraz wypożyczeniach od rodziny i znajomych (26,4 proc.); biblioteka - 22,7 proc.. Biblioteki publiczne szczególnie często wskazywane były przez tych, którzy nie kupują
książek lub robią to rzadko (rolnicy, osoby bezrobotne oraz emeryci i renciści).
W maju zostanie przedstawiony pełny raport o stanie wszystkich polskich bibliotek.